Better You Summit 2021

Better You Academy on asutatud Eestist pärit Roland Tokko ja Lõuna Aafrika Vabariigist pärit Eric Edmeades’i poolt. Ajavahemikul 26.-29. jaanuar leiab aset nende esimene virtuaalne suursündmus – Better You Summit. Tegemist on 4-päevase inspiratsiooni ammutamise maratoniga.  Iga päev pakutakse 4h jooksul huvilistele võimalust tasuta osa saada tipptasemel veebiseminaridest, mis Better You tasulises membership’is eelmisel aastal toimusid. Mina igatahes hüppasin pardale ja iga päeva lõpus postitan lühikese kokkuvõtte olulisematest tähelepanekutest. 


 1. PÄEV 

Eesti ajavööndis on seminari toimumise kellaajaks 17.00-21.00, aga minul siin Kanadas, Alberta provintsis hoopis 8.00-12.00. Küll on mõnus, et saan osaleda just hommikul, vahetult pärast joogat ja meditatsiooni, nii jääb kenasti aega, et pärastlõunal muljed postituseks koondada, seda vähemalt teoorias, sest varasemalt ei ole olnud harv juhus kui postituse koostamisele võib kuluda terve nädal.

Ettevalmistused algasid juba mõne päeva eest sellega, et märkisin kalendrisse meeldetuletuse ja broneerisin  nädalaplaanides seminariks aja. Kui aga tänane hommik kätte jõudis, selgus, et saanuks veelgi paremini valmistuda. Näiteks lõunasöögi oleks võinud ette valmistada aga sellest juba veidi hiljem.

Better You Summit Day 1

Seminari korraldaja Roland alustas päeva meeleoluka tervitusega ja targa soovitusega, et kõik osalejad sõnastaksid endi jaoks, mida nad sellelt 4. päevalt ootavad ning miks on seatud eesmärgi saavutamine sulle tähtis.  Märkmetest näen, et esimese mõttena on kirja saanud soov luua oma ellu rohkem selgust ja julgust, võtmaks vastu elu edasi viivaid otsuseid ning asendada unistamine tegutsemisega.  Varsti pärast selle mõtte kirja saamist taipasin, et küllap see tegutsemine, mida endalt ootan, blogiga seotud on. Nii otsustasingi, et sean endale järgmiseks 4-ks päevaks koduse ülesande, teha ka kirjutamise maraton ning seminari edenedes täiendan postitust jooksvalt.

Kõik tippkohtumisel üles astujad on maailmakuulsad suured nimed, kes oma valdkonnas aastakümneid tegutsenud. Esimese päeva esinejad: Janet Bray Attwood, John Gray ja Shelly Lefkoe, mulle tuttavad nimed siiski ei olnud. Tõsi, John Gray raamatust pealkirjaga “Mehed on Marsilt, naised Veenuselt” olin justkui miskit kuulnud.

Enne veel kui muljetama asun, tunnistan, et  sarnaste koolituste eel tegelen teadlikult oma sisemise skeptiku vaigistamisega. Teate küll seda häält, mis on nagu üks kade ja laisk sõber, kes teab kõike juba niigi ise ja on “too cool for self help“. See vana versioon minust ju ei taha, et muutuksin ja naeruvääristab teadliku enesearenguga tegelemist. Mõtlen, et äkki see on olnud kellegi mulle olulise inimese hoiak ja seetõttu ka minusse jälje jätnud? Igatahes, selle ninatarga hääle lülitasin kinni, otsustades, et võtan seminarist endaga just selle osa, mis mind kõnetab. Jätan kõigile võimaluse esinejate kohta ise taustauuringut teha ja pikema tutvustuseta asun asja kallale.

Janet Bray Attwood – enesearengu treener, kirjanik

Janeti sõnumist jäi enim meelde hirmude kaardistamise olulisus, nende õigesti nimetamine ja positiivseks pööramine, sest see, millele keskendume, sellele anname jõudu kasvada. Selleks, et mitte toita hirme, pakkus ta lahendusteks: a) mediteerimist ehk meele vaigistamist, b) chantimist ja mantraid ehk konkreetse vibratsiooniga sõnade lausumist või laulmist, c) mudrasid ehk vastavaid käte ja keha hoiakuid, d) hingamistehnikaid. Kõik need tehnikad puhastavad meid ja distantseerivad välise maailma mürast, võimaldades saada sügavamat kontakti iseendaga ning taibata, et enamasti eksisteerib hirm vaid kujutluses ja reaalset ohtu ega vajadust põgeneda polegi.

Veel enne selle loengu lõppu, hakkas süvenemist segama lõunasööki igatsev kõht, aga et kiiret ampsu külmkapist ei leidnud, lippas Aivar pausi ajal poodi. Ta oli juba mitu päeva igatsevalt kapsahautisest rääkinud ning ootas hetke, kui muud varud enne tarbitud saavad. No ja nii siis juhtuski, et Aivar tuli keset seminari poest, kapsapea kaenlas ja tellimus hautise jaoks sisse antud.

Enne summiti algust sain toreda uudise, et lisaks mulle ja Aivarile võtab seminarist osa veel üks mu pereliige, õde Õie Tartus. Nii tore oli tajuda, et selline iseendale lähemale jõudmise üritus mind mitmes mõttes ka kodule lähemale tõi. Lühike paus saigi sisustatud õega mõtteid jagades kuni hetkeni, mida kirjeldasin eelmises lõigus, sest tuppa astusid Aivar ja kapsapea. Ühtlasi oli alanud järgmise esineja loeng ,mida huviga kuulasin.

John Gray – raamatu “Mehed on Marsilt ja naised Veenuselt” autor

“When a man can listen to a woman’s feelings without getting angry and frustrated, he gives her a wonderful gift.
He makes it safe for her to express herself.
The more she is able to express herself, the more she feels heard and understood, and the more she is able to give a man the loving trust, acceptance, appreciation, admiration, approval, and encouragement that he needs.”  -John Gray-

Tänastest esinejatest kõnetas mind isiklikult kõige enam John Gray ja kuigi ma lippasin teda kuulates edasi-tagasi köögi ja arvuti vahet, et vaheldumisi kommentaare kirjutada ja kapsast hakkida, siis tehtud märkmete järgi on näha, et terve A4 lehe ulatuses on tarkuseteri üles nopitud. Korduvalt oleks soovinud video pausile panna, sest kuuldu vajas aega, et idee enda jaoks lahti mõtestada. Seega tundub, et tema raamat saab ka auväärse koha lugemist ootavate raamatute nimekirjas. Tema tsitaati lugedes, mille ülal välja tõin, on südames mõnus äratundmisrõõm, et olen abielus mehega, kes oskab mulle sellist ruumi eneseväljenduseks luua.

Shelly Lefkoe – enesearengu treener

Shelly keskendus oma kõnes laste kasvatamise teemale, täpsemalt sellele, kuidas aidata lastel kujundada positiivne uskumussüsteem iseenda ja elu kohta nii, et lapsed tunneksid, et nende unistused on võimalikud ja nad suudavad luua muutust. Lapsevanem ma ise ei ole, aga targad nõuanded kuluvad ka ühele tublile tädile ära, eks ole? Üks soovitustest mille jõudsin kirja panna oli, et kiida lapsi selle eest kes nad on, mitte selle eest, mida nad teevad. Näiteks sellised lihtsad laused: “Sinuga on nii tore koos aega veeta!” või “Sinu seltskonnas on lõbus!”, annavad lapsele selget tagasisidet, et ta vanemad väärtustavad teda.

Soovides kinni pidada endale antud lubadusest postitus täna kindlasti lendu lasta, olen taaskord lauseid liiga kauaks veeretama jäädes uneeelsest õhturutiinist uljalt üle sõitnud. Loodetavasti see õppimise ja kirjutamise maraton aitabki mul edaspidi efektiivsemalt fookust seada, et kõiki endale antud lubadusi austada ja tähtaegadest kinni pidada.

Kui keegi teist järgnevatel päevadel seminariga liitub, andke endast märku, sest tore on koos mõtteid vahetada.


2. PÄEV

Tänane seminaripäev oli pilgeni põnevat täis. Keskseks jututeemaks tervis, nii vaimne kui füüsiline. Kõiki kõnelejaid ühendas sarnane arusaam, et meie tervis on enim mõjutatud harjumustest ja uskumustest ning sellega jääb mul üle vaid nõustuda.

Eric Edmeades – enesearengu mentor, Better You Academy kaasasutaja

Ericu sõnavõtu läbivaks teemaks oli elementaarsete eluks vajalike aspektide tähtsuse järjekord ja nende mõtestamine.

ÕHK – Selge see, et ilma õhuta pole võimalik kaugemale, kui 3 minutit tulevikuplaane teha, aga kui paljud meist tegelevad teadlikult igapäevaste hingamisharjutustega? Neil, kel võimalus veeta palju aega värskes õhus, on tervis kindlasti parem ka ilma oskusliku hingamistehnikata, aga sellegi poolest soovitas Eric leida endale sobiv meetod/praktika, et oma keha hapnikuga rikastamine saaks regulaarseks harjumuseks. Miks mitte proovida jäämees Wim Hof’i poolt välja töötatud ja katsetatud hingamistehnika.

VESI – 8-10 klaasitäit kvaliteetset vett päevas. Seejuures on oluline, et kohvi, mahl, piim, karastusjoogid ega alkohol, ei ole vesi.

UNI – Piisav ja kvaliteetne uni on minu harjumustes juba tähtsale kohale seatud. Täna Ericut kuulates lisandus oluline teadmine, et õhtune soe vann aitab meil küll lõõgastuda ja kiiresti uinuda, kuid ei taga pikka, sügavat ja kvaliteetset und. Selgub, et hea une toovad endaga hoopis külma vee protseduurid, mis taliujujatest eestlastele ilmselt juba ammu teada. Sügav uni nõuab veel, et magamistuba oleks jahe, täielikult pime ning et 2h enne uneaega ei vaataks me ühtegi helendavat ekraani. Jaa, ekraaniajaga on nagu on, kui jõuaksin selleni, et 1h enne uneaega ekraanid kinni lülitada, oleks juba päris tubli tulemus.

ENERGIA – Kvaliteetsed kalorid. Kehale oluline energia tuleb toitainetest, milleks on ennekõike rasvad, valgud ja süsivesikud. Järgnev ei tulnud mulle, kui veganile uudisena, aga siiski oli rõõm kuulda Ericut jagamas, et klassikalised piimatooted ei ole meie luudele kasulikud, sest kaltsiumi andmise asemel viib loomne piim selle inimese luudest hoopis välja. Organismi võime omandada toidust kaltsiumit, sõltub suuresti ka sellest, kui palju meil on D-vitamiini. See viib järgmise punktini, milleks on päikesevalgus.

PÄIKESEVALGUS – Elementaarne vajadus, mida kiputakse alahindama ka kliimas, kus suur osa ajast on pilvine ja pime. Just nendes piirkondades peaksid inimesed kindlasti iga päikeselist momenti väljas olemiseks kasutama. Eric mainis üllatusega, et inimesed peavad täiesti normaalseks, isegi vajalikuks, minna karmi pakasega õue suitsupausile, aga et keset kiiret tööpäeva tehtaks päikesevanni paus, seda nii tihti ei kuule. Muide, mida tumedam on inimese nahk, seda rohkem päikesevalgust ta vajab, sest nahavärv blokeerib ja takistab D-vitamiini omastamist. Mina isiklikult olen seda meelt, et D-vitamiini võiks ka regulaarselt juurde tarbida. Õnneks on vetikatest tehtud vegan D-vitamiin täitsa olemas ja me ei pea tarbima lambavilla rasu sisaldavat versiooni.

LIIKUMINE – Vereringe, hingamine ja lümfisüsteem, esimesed 2 töötavad autopiloodil, hoolitsedes organismi eluspüsimise eest, aga viimasel selline mehhanism puudub. Lümfisüsteem, mille oluline roll on väljutada kehast jääkaineid ja hoida tugevat immuunsüsteemi, eeldab, et me endid ise piisavalt liigutaksime, mida rohkem, seda parem. Eric tõi eraldi välja, kui tähtis on keha paindlikus ja selle nimel igapäevaselt venitusharjutuste tegemine. Paindlikus on miski, mis hääbub nii aeglaselt, et muutus on raskesti märgatav. Keha paindlikuse hoidmine ja arendamine on otsene meetod, kuidas vananemist aeglustada ja isegi tagasi pöörata.

Marisa Peer – psühhoterapeut

Temast tegin põgusalt juttu ka eelmises enesearengu rubriigi postituses. Mulle tõesti meeldib, kuidas ja millest ta räägib. Marisa peamine sõnum on suunata inimesi teadvustama negatiivset sisekõne iseendaga ja uskumusi, mis meid piiravad. Olen nõus, et see kõik kõlab tuttavlikult ja pole justkui miskit uut, aga see kuidas ta sõnumit edastab, on ometi väga mõjuv. Ta soovitab olla äärmiselt tähelepanelik sõnade tegeliku tähenduse suhtes ja vältida tühja juttu, seda automaatset loba, millel on meie elukvaliteedile reaalne mõju. Näiteks laused: „See on katastroof!“, „See ajab mind halliks (hauda, hulluks)!“, „Mu elu on täielik kaos!“, „it’s killing me!“, „I can’t stand it!“ jne  on vaid väike osa sisuliselt tähenduseta üle reageeringutest, paljude inimeste igapäevases kõnepruugis. On tõsi, et kui sarnaseid ütlusi pidevalt kasutada, hakkab sõnade vägi lõpuks toimima ja inimesed ei mõista, miks nende elus miski ei suju.

Parasiitväljenditest koosneva negatiivse kõne saab igaüks ise positiivseks pöörata. Kuula ja märka sõnade otsest tähendust ning küsi endalt, kas olukord ikka on nii „katastroofiline“ kui välja hõigatud? Ka piiravad ütlused, nagu „Ma ei saa!“ ja „Ma pean!“ on soovitav asendada väljendite „Ma valin!“ ja „Ma otsustan!“ vastu. Enne veel kui Marisa esinemisi kuulma juhtusin, kasutasin just sarnaseid näiteid, kuidas jooga ja meditatsioon oma hommikute loomulikuks osaks muuta. Võin rõõmuga tõdeda, et need muutused on kenasti kinnitunud ja püsivad mu hommikurutiinis tähtsal kohal.

„Sinu mured on kellegi teise unistused!“ -Marisa Peer-

Nii on. Mis ühele mure, võib teisele olla kättesaamatu unistus. Näiteks kui majaomanik talvehommikul kõnniteelt lund kühveldab, võib see talle äärmiselt tüütu tunduda ja samas on kuskil kodutu, kes annaks kõik, et tal vaid oleks maja, mille eest lund lükata. Sarnaseid näiteid võime kõik lõputult genereerima jääda. Idee on selles, et ole ometi tänulik kõige eest, mis su elus on, armasta ennast, ja kohtle end nagu sa kohtled endale kalleid inimesi.

Jim Kwik – mälutreeningu ja kiirlugemise ekspert

Jaanuaris läbisin MindValley platvormil Jim’i kiirlugemise koolituse ja sain väga palju praktilisi nõuandeid, kuidas efektiivselt lugeda, õppida ja loetut paremini meelde jätta. Sellest kõigest on plaanis ka täiesti eraldi postitus kirjutada. Esiteks seetõttu, et tegemist on nii kasulike teadmistega, aga ka selleks, et õpitut teistele jagades, pakub see mulle võimaluse infot endassegi kindlamalt salvestada. Sest nagu kursusel selgus, kui uut infot vaid ühe korra läbi töötada, siis mõne aja pärast on 80% kuuldust kadunud.

Tänasel seminaril rääkis Jim sütitava kõne inimese loomulike võimete avardamisest läbi õigesti õppimise, ajutreeningu ja enesearmastuse. Ka harjumuste, uskumuste ja mõtete mõjust meie võimete piirile, mis pole pooltki nii lähedal, kui arvama kipume.

„Limitless is believing what you thought is possible and going beyond“  -Jim Kwik-


3. PÄEV

Huuh! Kolmas päev tehtud ja maraton hakkab juba natuke võhmale võtma. Raha ja rikkuse teemale keskenduva sessiooni tõmbas mõnusa huumoriga käima Eric Edmeades, sel korral mitte salvestuse vahendusel, vaid isiklikult live’s kohal olles. Teisteks esinejateks Marie Diamond ja Mac Attram.

Eric Edmeades  –  „Money can buy you happiness!

„Raha eest saab osta õnne!“, oli rõõmus hüüe, millega Eric tänast päeva alustas. Muidugi on inimestel erinev arusaam rikkusest, aga selle vastu vaielda ei saa, et raha, mis on ühiskonnas funktsioneerimiseks hädavajalik vahend, suudab täita unistusi, aidata hädasolijaid, osta aega, vabadust, elamusi ja teatava piirini isegi tervist.

Inimesed kes käivad vastumeelselt tööl vaid selleks, et maksta laene ja arveid, on kaasaegse majanduse orjuses osalt seetõttu, et maast-madalast on kõrvus kumisenud mantrad: „Raha ei tee õnnelikuks!“, „Suur tükk ajab suu lõhki!“, „Rikkad on ahned!“, „Raha on raske teenida!“ jne.

Mõelda vaid kui suurt erinevust looks palgast-palgani elava inimese elukvaliteedis teadmine, et ta on kogunud minimaalselt ühe kuu kulude ulatuses raha eraldi kontole, et järgmine kord kui tööstress talumatuks muutub, võib tagavarade olemasolu anda piisavalt enesekindlust, jätmaks ebameeldiv töökoht ning asuda positiivset muutust looma. Hetkel, mil sellise meelerahufondi vajalikkust tajutakse, muutub ka vastumeelse töö tegemine teadlikuks valikuks ja vahendiks liikuda eesmärgi suunas.

Kui huvi rahatarkuse vastu kasvab järk-järgult õppides ja sujuvat muutust luues, on palju tõenäolisem, et selleks ajaks kui rahavood suurenevad, on tekkinud ka teadmised, kuidas seda rikkust kasutada ja kasvatada.

Põhjus miks paljud lotovõitjad paari aastaga pankrotistuvad, on just selles, et „taevamanna“ sadas kaela liialt ootamatult ja võitjal polnud sisemist valmisolekut ega teadmisi, kuidas rikkusega toime tulla. Ja ometi soovitakse rikkaks saada kohe ja kiiresti. Arusaadav, kes ei tahaks õnne osta? Pealegi palju mugavam oleks üleöö ärgata lotomiljonärina, sedasi ei tekiks ka nii suuri süümepiinu, et nüüd nende „uhkete“ ja „ülbete“ rikaste hulka kuulud?  Rikaste demoniseerimine käib pidevalt läbi filmide, kõnekäändude ja halbade näidete üldistamise.

Uskudes, et ausal teel pole võimalik raha teenida ja rikkad on kurjad, ahned inimesed, võime küllust oma ellu soovida, kuid oleme iseenda suurimad pidurid. Eric pakkus välja lõbusa mängu mustrite murdmiseks.  Märka terve järgmise kuu jooksul, filmides ja raamatutes momente, mil rikkad on kuvatud kurjadena ja vaesed ausate ja headena. Kui sellised hetked ära tabad ja välja naerad, ei mõju need sulle enam alateadvust programmeerivalt.

Kui sul on raha suhtes tunne, et see on miskit räpast ja keelatut, soovitab Eric valida endale jõukas eeskuju, keda väga imetled ja pöörata tähelepanu sellele, millist lisaväärtust on ta maailma loonud tänu rikkusele.

Marie Diamond – Feng Shui ja külgetõmbeseaduse õpetaja

 Marie sõnumiks oli, et loo oma ellu ruumi olulise jaoks, eemaldades kogu ebavajalik sodi. Vastasel juhul energiad lihtsalt seisavad ja oodatud muutused ei saa juhtuda. Lihtne näide on vanadest kirjadest ummistunud e-post. Kustuta kõik ebavajalik, et põnevad pakkumised võiksid sinuni jõuda. Oma kodu ja tööruumide sisustamise ning mööbli paigutamisel, soovitas ta alati arvestada, et su ümber peab olema ruumi, sõna otseses mõttes õhku, et mõte ja elu saaks voolata. Suhtu oma kodusse kui 3D soovide tahvlisse, sest kõik, millel pilk peatub, omab sinu suhtes teatavat mõju. On ju väga erinev, kas näed köögilaual mustade nõude virna või puhast tööpinda. Ja kas pole mõnus, kui saad hommikul astuda korrastatud kööki, et hommikusööki nautida ja päevale ilus algus kinkida.

Soovide tahvlit ehk vision board’i, peab Marie väga oluliseks. Unistuse täitumisele kaasa aitamiseks võib kasutada ka teisi meetodeid. Näiteks kui oled seadnud endale eesmärgi kirjutada raamat, mis müüb hästi ja saab lugejatelt sooja vastuvõtu, siis telli või meisterda ise raamatule, mida veel ei eksisteeri, kaaned. Kujunda see selliselt, nagu oma kujutlustes näed. Lisa pealkirja juurde, „Müüdud 2 miljonit eksemplari“ ja aseta võltskaaned raamaturiiulisse, teiste suurte autorite kõrvale. Ühest küljest on see tore mäng, aga tegelikult saab su unistus su enda jaoks üha reaalsemaks ja käega katsutavamaks. Nii hakkavad tulema eneseusk ja ideed, kuidas eesmärki täita.

Mac Attram – ärijuhtide treener, kirjanik

Mõlema rikka mehe, Mac’i ja Ericu, sõnumi sisu kinnitasid teineteise nõuandeid. Rahatarkuse teemal juhtis Mac tähelepanu, et kui sportlane tahab saada olümpiavõitjaks, siis ta õpib eelkäijatelt, planeerides minimaalselt 4 aastase treeningkava tippvormi saavutamiseks. Aga kui räägitakse jõukaks saamisest, oodatakse tulemusi ebareaalselt kiiresti, ometi tuleks eesmärk püstitada sarnaselt sportlastega, et muutus oleks sujuv ja tulemused püsivamad.


4.PÄEV

 Seminari viimane päev, mille keskseks teemaks elu ülesande ja suurima kire äratundmine, pakkus eriti intensiivset lõpuspurti. Märkamatult olen 8 A4 lehte konspekti koostanud, millest 6 sisustas Lisa Nicholson’i energiline kõne. Teisteks esinejateks Debora Poneman ja Janet Bray Attwood.

Janet Bray Attwood – enesearengu treener, kirjanik

 Kui seminari esimest päeva alustas Janet praktiliste nõuannetega, kuidas vabaneda hirmudest, siis täna, viimasel päeval, jagas ta kogemusi, kuidas tunda ära oma elu ülesanne ja suurim kirg.

Janet on veendunud, et tõeliselt edukas saamiseks peame teadma, mida elult ja endalt ootame, milliseid tegevusi enim naudime. Paljud inimesed valivad karjääri sõltuvalt sellele, mis tundub majanduslikult mõistlik, kuid ignoreerivad sisehäält, mis kutsub tegelema hoopis teiste valdkondadega. Sellises enesepettuses võib küll mõnda aega hakkama saada ja isegi edu saavutada, aga vaid seniks, kuni tervis ja/või sisehääl nõudlikumalt märku annavad, et miski peab muutuma. Et aidata inimestel paremini mõista, mis on just nende kutsumus, on Janet koostanud testi  The Passion Test  mille suunavad küsimused aitavad oma sisemaailmas inventuuri teha.

Janet usub, et meditatsioon ja õiged mantrad on elementaarne isiklik hügieen, milleks kõik peavad aega leidma. Tema elu üheks oluliseks mantraks on: „I travel, work and play with my soulmate!“, tõlkes (ma reisin, töötan ja mängin koos oma hingesugulasega).

Debra Poneman – motivatsioonikoolitaja, kirjanik

 Debra – kõikide motivatsioonikoolitajate ema. Tema energilise kõne peamise sõnumina jäi kõlama mõte sellest, kui oluline on maailmale pakkuda oma südamest tulnud ande, otsest vastutasu ootamata. Mõte on selles, et kui tahad saada rikkaks, siis aita teistel rikkaks saada. Sisuliselt lihtsalt give (anna). Luues lisaväärtust teiste eludele, ei ole võimalik, et su oma elukvaliteet sellest puutumata jääb.

Ta pani kuulajatele südamele, et teistega suheldes hoiaksime alati meeles, et su vestluspartner, inimene, kes seisab sinu vastas, on sel hetkel kõige tähtsam inimene maailmas. Kui keegi pühendab sulle oma tähelepanu, siis ei saa sa vaadata ruumis otsivalt ringi, et kas kuskil on keegi „tähtsam“ inimene, kellega suhtlemine sulle kasulikum oleks. Mitte keegi ei tule su ellu põhjuseta ja kui oled siiralt lugupidav ja heasoovlik igaühe suhtes, kes su teele satub, lood oma ellu palju tugevaid inimsuhteid ja koos selle võrgustikuga viljaka pinnase igal alal edu saavutamiseks.

Ja üks oluline meeldetuletus veel Debralt, mis on just mul kasulik kõrva taha panna. „Ära lase potist auru välja!“ ehk ära räägi oma ideedest liiga vara. Sellel on 2 suurt riski. Esiteks leidub neid, kes näevad ainult põhjuseid, miks su idee on hullumeelsus ning kindlasti ei õnnestu ja teiseks vähendab „auru välja laskmine“ tõenäosust, et sa päriselt plaani ellu viid.

Lisa Nichols – motivatsioonikoolitaja, kirjanik

 Fantastiline, et just Lisa esinemine jäi seminari lõpetama. See power, mis temast kiirgas, äratas 100% ärkvele minu kerges unevõlas ja tarkust täis valatud (raske võitu) pea. Endale koduseks ülesandeks võetud kirjutamise maraton, koos seminariga, on olnud intensiivne, kuid kahtlemata väärtuslikult veedetud aeg.

Lisa ei raisanud aega ja hoiatas kohe alguses, et tema meetodid on ausad, konkreetsed ja vahel ebamugavad ning ei pruugi kõigile sobida. Lisa eesmärk on oma kliendid mugavustsoonist välja raputada ja päriselt ka tegutsema panna. Aga kõige selle eelduseks on kliendi vankumatu otsus ja soov muutuda. Et soovitud muutus oleks kiirem, tuleb leida eeskuju (mentor), kes on sinust 30 sammu ees ja seal, kuhu tahad ise jõuda. Järgmiseks on vaja mõista, millised igapäevased tervislikud rutiinid on sulle kõige tähtsamad ja teha need loomulikuks osaks oma päevast. Seda nii veendunult, et kui üks päev vahele jääb, tunned kui kahju sul sellest on ja juba ootad homset, et saaks vigade parandust teha. Loetelu järgmine punkt on olla pühendunud ja mitte laisk! Teema, millest ei ole võimalik mööda hiilida, on paljude suurim peavalu ehk müük, seda valdkonda ei ole võimalik igavesti ignoreerida. Selle loetelu viimane punkt on, et efektiivseks muutuseks on sul vaja palgata treener. Teisisõnu, sul peab eesmärgi saavutamisega nii suur tõsi taga olema, et oled nõus õigele inimesele peale maksma, et see su olemise võimalikult ebamugavaks teeks ja tegutsema utsitaks.

Väga tähtis on kogu arengut jooksvalt dokumenteerida ehk kirjutada lahti suurim eesmärk ja see jagada väiksemateks tükkideks, et võiks vahepeal väikeseid võite tähistada. Eesmärke seades on oluline, et kogu fookus ei koonduks ainult äri edendamisele, vaid et aega ja energiat saaks jagatud ka tervise, pere, sõprade, meelelahutuse, puhkuse ja teiste oluliste õnne komponentide vahel.

Lisa rääkis väga sütitavalt julgusest ja selle puudu jäämisest, kui oleme alustamas midagi suurt. Tema kindel definitsioon julguse kohta on, et: „Julgus on otsus tunda hirmu ja tegutseda sellest hoolimata.“  Ta rõhutas, et julgust on võimalik leida vaid läbi hirmude aktsepteerimise!

Lisa kõnest oleks veel väga paljut olulist võimalik välja tuua, punaseks värvida ja alla joonida, aga jätan osa tarkuseteri järgmiste postituste seemneteks. Kodutööd on mul nüüd küllaga, et kogu seminari materjal korralikult läbi töötada ja valida milliseid nõuandeid oma ellu rakendan.

Suur tänu seminari korraldajatele ja aitäh kõigile teile ka, kes te minu blogi vahendusel seminarist osa saama tulite.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kkadri

Aitäh toetajatele!

Vegani päevaraamat

Vegan. Õigluse nimel

%d bloggers like this: