Ole iseenda parim sõber

Segastest aegadest hoolimata ei ole ma kindlasti ainuke kelle infovälja jõuab üha rohkem positiivset ja inspireerivat. Eks ma muidugi valin ka väga hoolega millal ja kellele tähelepanu pühendan. 2020 meenutas, et ainuke kellest sa distantsi hoida ei saa oled sina ise, nii et kasulik oleks iseendaga hästi läbi saada. Veelgi enam, me peaksime olema iseenda parim sõber! Need õnnelikud, kellel oli kriisi tulles olemas turvaline kodu, kus paremaid aegu oodata, said tegelikult koos maailma peatumisega kingituseks väärtusliku aja, et oma ellu rohkem selgust luua. Tõsi, kahe liikmelise leibkonnana, oli mul Kanadas sundpuhkusele jäämine kindlasti pehmem maandumine kui paljudel ootamatult tööta jäänud Eesti peredel. Seda enam tundsin, kui tähtis on tekkinud olukorda targalt kasutada.

Mõned päevad tagasi, hommikuse meditatsiooni ajal püüdsin kinni huvitava mõtte. Me kõik teame enda sees neid kahte häält kellest üks on minevikust ja teine tulevikust. Mineviku Sina tahab, et sa ei muutuks, tuleviku Sina teab, et sa oled võimeline saavutama kõik millele tähelepanu suunad ja motiveerib sind kõigi käepäraste vahenditega. Nende kahe nõuandja keskel on oleviku Sina, kes langetab otsuseid sõltuvalt sellest kumb hääl on veenvam. Nii ma siis istusin mugavalt toolil ja mediteerisin, nähes kujutluses kuidas mineviku versioon alles magab magusasti nii varajasel kellaajal aga tuleviku versioon istub tooli asemel rätsepaistes joogamatil. Hingasin kopsud, aknapraost tulevat, karget talveõhku täis ja välja hingates lõdvestusin teadmises, et olen mõlema versiooniga sõber. Ühele eeskujuks, teisele õpilaseks.

Enne veel kui asusin blogile värsket välimust ja sisu looma, sirvisin eelmisel aastal kirjutatut, saades kinnitust, et iga postitusega koorisin end kiht kihi haaval nagu sibulat, küsides endalt kes ma olen, mida ma tahan ja kuidas seda saada. Tõtt-öelda kõlab pisut nagu üks teine levinud kriis, millel pole covidiga mingit pistmist.

Püsivad muutused ei tule üleöö. Ometi nõuame endilt, just nagu kuri ülemus, kõike kohe, nüüd ja praegu või siis üldse mitte midagi. Sellise kärsitu ahnitsemisega kaugele ei jõua. Ära väsi alustamast, on toetav moto mida uute harjumuste kinnistamiseks aluseks võtta. Selge see, et just sulle sobiva unistuste eluviisi ja täiusliku päevakava loomine võtab oma aja, et paika loksuda ja uueks normaalsuseks muutuda. Reaalsus on, et selleks kulub rohkem kui palju mainitud 21 päeva. Räägitakse veel ka 66 päeva mõjust aga see kui kaua sul tegelikult kulub, et uus harjumus kehamällu salvestada, on väga individuaalne.

“To manage something, you need to measure it” -Jim Kwik-

“Et millegi üle kontrolli saavutada, pead omama ülevaadet hetkeseisust”.  Meditatsioonide ja jalutuskäikude ajal hakkasin kaardistama, milline on minu sisekõne iseendaga. Mis on need uskumused ja omadused mida arvan olevat osa minust? Selgus, et ma pole olnud endale sugugi julgustav ega uplifting sõber, kellega oleks mõistlik ühe katuse alla elada. Iga kord kui registreerisin uue piirava uskumuse tõmbasin pidurit, et loitsimine lõpetada. Muutsin ükshaaval lauseid selliselt, et nende tähendus toetaks mu tuleviku versiooni eesmärki. Teisisõnu asusin end teadlikult ümber programmeerima.

Mõned näited positiivseks pööratud sisekõnest: Olen alati õigel ajal õiges kohas. Viin alustatu lõpule. Vara ärgata on lihtne, olen hommikuinimene. Mul on õigus maalida ka ilma eriväljaõppeta. Mul on õigus oma arvamusele. Väärin igal tasandil külluslikku elu. Ma olen piisav!

Pange tähele, eelmise lõigu 3 viimast sõna on võlusõnad! Sõnumitooja, psühhoterapeut Marisa Peer ja tema reklaam tungisid mu uudistevoogu juba pikemat aega, kuid mida ma järjekindlalt ignoreerisin, kuni hetkeni, mil see leidis uue ukse mille kaudu tuppa trügida. Selleks ukseks sai MindValley koolitus “Live By Your Own Rules” Kristina Mänd Lakhiani juhendamisel. Kristina on mulle väga inspireerivalt mõjunud ja kuna ta soovitas Marisa kõne kuulata, otsustasin läbi teatava kõhkluse, et olgu pealegi, kuulame ära. Nagu näha, pole ma seda otsust kahetsenud, sest hetkel mil klikkasin puldil PLAY nuppu, jätsin kogu skeptitsismi kõrvale. Muide see ongi üks oluline trikk, kuidas lubada positiivseid muutusi oma ellu. Lihtsalt anna võimalus uue perspektiivi nägemiseks ilma rutaka skeptitsismita.

Marisa jagas ses videos oma klientide imelisi edulugusid, kuidas lihtne soovitus, riputada need 3 sõna vähemalt 30-ks päevaks oma kodus nähtavale kohale või näiteks huulepulgaga peeglile kirjutatult, on päästnud elusid. Märkimisväärne on, et tema klientide hulgas on palju maailma tipus olevaid kuulsusi, kes on saavutanud kogu välise hiilguse, kuid tee sisemise rahuloluni alles pärast seda kui hakkasid uskuma, et nad on iseendana piisavad. Ta tõi ka välja, et mõned kliendid kipuvad lauset valesti tõlgendama, arvates, et kui endale kinnitada, et olen juba piisav, võib see lõppeda tegevusetult diivanil pikutamisega, sest kui piisav siis järelikult kuhugi pürgima ei pea, või kuidas? Tegelikult on aga nii, et kui sa jääd diivanile liiga kauaks pikutama, siis on see tõestuseks, et sa ei usu, et oled piisav. Hetkel kui hakkad võlusõnu uskuma, tekib sinusse julgus elada iseendana, teha kõike mida hing ihkab, laulda täiel häälel ja usaldada, et elu kannab, sest sa tead, et kannab.

Samal õhtul enne und, kirjutasin need sõnad oma päevikusse, suurelt ja tumedalt MA OLEN PIISAV, aga mitte vannitoa peeglile (mul on ainult üks huulepulk, ei raatsinud). Nii ma siis keerasin hommikul päevikus lehte, et uue päevaga alustada ja eilsed avastused jäid minevikku. Aga veidi aja möödudes, hüppasid kõnealused võlusõnad imeväel mu telefoni ekraanile! Sel hetkel hakkas sõnade mõju minus tööle ja liigutas sügavalt. Taipasin, et kui mu armas abikaasa, kellega koos koolitust läbime, usub, et ma olen piisav ning lisas mantra mu igapäevaste meeldetuletuste hulka, ei jää ka mul endal muud üle kui uue mõttega harjuma hakata ♥

Ööloomast varajaseks linnukeseks

Kindlasti juhtub, et valin tulevikus mõnel erilisel puhul nautida ööde ilu aga ma tõesti tunnen kuidas koos päikesega ärkamine (talvisel ajal isegi varem) loob eeldused  täisväärtuslikult elatud päevaks. Juba mõnda aega on õnnestunud hilised õhtud, varajaste hommikute vastu vahetada. Muutusele on kaasa aidanud asjaolu, et ka Aivar jäi koduseks, ega pea enam pikki öövahetusi tegema, nii on minulgi lihtsam päevases rütmis püsida. Põnev on päevikusse tehtud märkmete abil ajas tagasi minna ja näha kuis tänased mugavad ärkamise kellaajad on võrreldes detsembri keskpaigaga 2h võrra varasemaks nihkunud. Sellega koos loomulikult ka õhtune magama mineku aeg. Peaasi, et saaks 8 või minimaalselt 7h und ja mina, kes ma nipsust kohe magama ei jää, arvestan veel ühe lisa tunni, et päeva toimetuste karuselli hoogu aeglustada, tulesid hämaramaks timmida, homseid plaane päevikusse märkida ja 10 min. hea une meditatsiooniks broneerida. Eneselegi üllatuseks olen kella 5 klubis (ma ei ole seda raamatut lugenud veel) kuid see polnud üldse eesmärk omaette, lihtsalt ajapikku selgu, et nimekiri tegevustest mida tahan enne lõunat tehtuks märkida, on just sellise graafiku järgi mõnusalt teostatav. Arvestan juba aegsasti, et peatse Eestisse kolimisega seoses tuleb rutiini katkestus kuniks ajavahega harjume, kuid vähemalt on kehamällu kogemus ideaalsest hommikurutiinist salvestatud.

“The way you do anything is the way you do everything” -Jim Kwik-

Seda tsitaati ei ole lihtne nii tabavalt eesti keelde tõlkida aga mõte seisneb selles, et sinu suhtumine millega sooritad ühte tegevust, näitab su suhtumist kõigisse teistesse tegevustesse. Annan endale täielikult aru, milline privileeg on elada elu, kus mul on päriselt All The Time In The World ja kui tähtis on aeg, ehk elus inimese väärtuslikuim vara targalt investeerida. Seetõttu oleme Aivariga otsustanud suhtuda endi eludesse sarnaselt kui ettevõtjad oma firmasse.  Käsil pole mitte ainult destruktiivse sisekõne kaardistamine vaid ka kõigi teiste oluliste valdkondade aus inventuur.

Ühes suvises postituses sai juba jutuks tehtud, et iseenda aega ja elu teadlikult juhtima asudes ehk iseenda bossiks hakates on mõistlik rakendada sarnaseid põhimõtteid kui palgatööl käies. Näiteks kui töötad kodukontoris, on hea alustada tööpäeva alati kindlal kellaajal (minu tööpäev algab kell 9) ja minna ka kodukontori töölaua taha õue kaudu. Iga ilmaga. Sõõm värsket õhku koos teadmisega, et olen teel unistuste tööle, annab päevale tähendusliku alguse, et asuda pühendunult uut MVA poe särgidisaini joonistama või blogisse postitust kirjutama.

Juhul kui märkasid, et sinu sisekõne sisaldab ka pidurdavaid uskumusi või üle hea maitse piiri läinud eneseiroonilisi nalju, pea meeles, et iseendast ei ole võimalik “seljataga” halba rääkida, nii et sa seda ise ei kuule! Ära siis ole endaga nii karm. Suhtu endasse sama heldelt, kui neisse keda armastad, sest sa oled piisav!

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kkadri

Aitäh toetajatele!

Vegani päevaraamat

Vegan. Õigluse nimel

%d bloggers like this: