Armastus päästab maailma!

…ehk mõtisklus sellest kuidas veganina lihasööjate keskel eksisteerida, seejuures iseendaks jäädes. Teema millest olen juba ammu kirjutada plaaninud aga, et see on nii mitmetahuline on ülesanne, kõik mõtted ladusaks jutuks lahti kirjutada, osutunud aeganõudvaks väljakutseks. Impulsi tänaseks kirjutamissööstuks sain kui sattusin lugema veganite (ja veganlusest huvitatute) arvamusi teemal – “Kas oleksite nõus astuma lähisuhtesse mitte veganiga?”

Akvarellmaal “VEGAN for FRIENDS”

Õnneks ei pea ma isiklikult konkreetselt selle küsimuse üle pead murdma, sest olen abielus mehega kellega kooselu jooksul meist mõlemast veganid kujunesid. Küll aga pole ma unustanud kui aega ja julgust nõudev protsess see minu jaoks on olnud ja seepärast usun, et suudan teemaga mitmest vaatenurgast kaasa mõelda. Vahepeal sai ju samm tagasi astutud ja veganlusest taandutud, kuid õnneks selline enesepettus ei kestnud kaua. Sellest kuidas minust vegan sai, olen kirjutanud ühes varasemas postituses “Veganlus – radikaalne või ratsionaalne?” Soovimata sama lugu täna uuesti jutustada mainin siiski ära, et ma olen südamest tänulik, et minu paradigma muutus on saanud toimuda armastavas, usaldavas, üksteist austavas ja toetavas keskonnas just tänu Aivarile ja tema mõistvalt kannatlikule suhtumisele aga ka regulaarsele südametunnistusele koputamisele. Seega siit siis saabki etteruttavalt tuletada (ühe paljudest “õigetest”) vastuse ülal püstitatud küsimusele, et kas vegan ja mitte vegan saavad suhtes olla? Jah, saavad küll, kui ühist teekonda on alustatud enne veganlusega tutvumist ning armastus ja austus on sedavõrd sügavad, et partneri eriarvamustesse suhtutakse kui väljakutsesse õppida teda mõistama, mitte esimese emotsiooni pealt hukka mõistma.

Hoopis teine lugu on aga juhul kui inimestel on põhimõtted paika loksunud ja väärtushinnangud kanda kinnitanud. Sellisel juhul on mul väga keeruline ette kujutada õnnelikult toimivat kooslust veganist ja mitte veganist. See saab võimalik olla vaid juhul kui veganluse all peetakse silmas pelgalt taimset toitumist mitte sotsiaalse õigluse liikumist, mis on tegelik tähendus selle sõna taga. Täna ma kindlasti enam ei häbene tunnistada, et ma ei aktsepteeri oma köögi külmkapis ja praeahjus loomade laipu või nende laipade tükke. Julgus selle välja ütlemiseks tuleb kindlasti suures osas selles, et ma tean, et kõige tähtsam inimene minu elus jagab seda vaadet ja ma ei pea tundma hirmu hüljatud saamise ees. Võimalik, et puudutasin siin nii mõnegi vegani jaoks, kes elab koos omnivooriga, hella kohta. On ju ääretult keeruline elada igapäevases dilemmas, et kas kodurahu nimel ohverdatud elud on seda väärt? Näide mu enese elust tõestab, et mõnel juhul ilmselt on, seega lootus ei ole lõplikult kadunud.

On suur kunst jääda ise vägivallatuks võideldes vägivalla vastu ja mõnedel õnnestub see paremini kui teistel. See on imetlusväärselt vajalik oskus mida mina alles õpin ja arendan. Suuremad väljakutsed ootavad mind veel ees, siis kui tagasi kodumaale kolin ja taas igapäevaselt inimestega suhtlema hakkan. Praegu siin kauges Kanada nurgataguses elan nagu rott urus, oma isiklikus vegan utopia maailmas ja igatsus pere, sõprade ja armsalt tuttavate paikade järgi kirjutab üle kõik hirmud, et kuidas ma siis tegelikult veganina sotsiaalses ühiskonnas navigeerida oskan. Kas üldse oskan ja kas ma pean oskama? Valikute küsimus ilmselt ja küllap aeg ise näitab mis saab. Mul on tõesti palju väga armsaid inimesi kellega kohtumist südamest ootan ja kellega seob meid palju armsaid mälestusi ning kelle vastu on minus küllaga armastust ja austust, et lubada neil olla need kes nad on (salaja siiski lootes, et ehk nad ühel päeval julgevad silmast silma kohtuda selle tõega mis on nende taldrikus).

Seda kus ja kas üldse ma edaspidi jõule ja jaanipäevi tähistan ma veel ei tea aga tänase teema saab kokku võtta lausega millega alustasin:

Armastus päästab maailma 🙂

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.